Vyhľadávanie

Kontakt

PODPORNÁ SKUPINA PRE RODIČOV - čítajte viac...ADHD a tzv. Poruchy správania - SPREVÁDZANIE VÝVINOM. Individuálne a skupinové poradenstvo pre deti, rodičov, pedagógov...Mgr. Alica Kopernická, PhDr. Marek Linha: Antistresová aktivácia - ilustrácie.

17.05.2013 08:48

Žiak 7. ročníka:

"Keby som sa vžil do jeho kože, urobil by som toto: Našiel by som si lepšieho kamaráta a na Dana by som úplne zabudol. Zlepšil by som si svoje správanie a začal by som odznova. Bavil by som sa s mojim novým naj-kamošom. Keď by som išiel večer do postele a nevedel by som zaspať, myslel by som na naše srandovné spomienky. A tú 5-torku z matematiky by som si okamžite opravil na 3. Snažil by som sa, aby sa všetko vrátilo do starých koľají a užíval by som si tie najkrajšie chvíle s mojim novým kamarátom - Filipom."

Predstav si, že si dospelým otcom a opísané problémy má tvoj syn. Ako by si mu pomohol?

"Za každú zlú vec by som mu dal trest, napríklad umyť riad. Čo by som nerobil - nebil ho a nenadával mu."

Jeho mamka:

"Po vypočutí môjho syna by som ho vrúcne objala, aby cítil istotu, že tu nie je sám a že má vedľa seba človeka, na ktorého sa môže spoľahnúť. Nasledujúci deň by som mu spravila pekný výlet do prírody, aby si oddýchol zo stereotypného života a prešiel na iné myšlienky. Pri prechádzke prírodou rozprávala by som synovi príbehy zo svojich školských čias, nech sú tie príbehy zábavné. Nepoužívala by som negatívne slová, či vety. Podporovala by som ho a povzbudzovala slovami, aby malo dieťa sebavedomie. Vysvetlila by som mu, že hnevom a provokovaním nič nevyrieši, že ublíži len sám sebe." 

Žiačka 9. ročníka: ( vo verzii: "čo by som poradila susedke - matke, ktorej dcéra mala opísané problémy" )

"Poradila by som jej mame, aby si sadla spolu s dcérou a vysvetlila jej, že sa môžu priateliť aj všetky 3 spolu, aby hľadala niečo, čo majú všetky tri spoločne rady a aby sa jej snažila vysvetliť, že v živote zažije ešte viacej sklamania, že sa všetko utrasie a nájdu riešenie, aby boli ďalej spolu kamarátky a že sa má ospravedlniť aj učiteľom."

Otec žiaka 7. ročníka:

"Aby na to nemyslel a snažil sa odreagovať nejakou činnosťou, napríklad rozčítať si dobrú knihu, častejšie si zašportovať. Pokúsiť sa s Jožom nadviazať kamarátsky kontakt, začať s tým, že sa mu ospravedlní."